Obec Býchory

Historie 90-tých let-2008

Celé  období  devadesátých let  se  vyznačovalo  v naší obci  minimem  požárních  udá-lostí. Sbor sejenom   podle možností se účastnil  okrskových  soutěží  a   udržoval  výstroj, výzbroj a techniku. Pořádal také  ples jednou za  rok a koncem desetiletí  se pokusil  o  obnovu  tradice  posvícenských  tanečních  zábav. Během těchto deseti  let se  sbor silně  obměnil, odešlo  20 členů,  přistoupilo  11 členů,   zbylo  28  členů. V roce 1996 byly úspěšně  splněny podmínky samostatné  registrace  sboru  jako  občanského  sdružení.  Činnost  okrsku, kde  vedení  převzal jako starosta  okrsku starosta sboru z Němčic,  postupně usínala až usnula.  V roce 1997 se konal v obci  II. sjezd  rodáků a  v jeho předvečer, uspořádal  sbor  soutěž   v  požárním  útoku  na   počest  85 let  sboru a  k účasti pozval družstva   z okrsku, kterých  se  zúčastnila  polovina. Žel oživení  okrsku ani toto  nepřineslo. Při  příležitosti  sjezdu  rodáků  byla  vydána  brožura  o   historii   obce  s   názvem “ V  Bejchorách   bejvalo ... “napsal Václav Zatloukal, která   obsahuje i  pasáž  o  historii  sboru.  Při  novém  uspořádání  hasebních  obvodů  bylo přikročeno k  reorganizaci  okrsků. Sbor přijal   v roce 1998 nabídku ke vstupu do okrsku  č.2. Soutěží, které se sbor  zúčastnil,   byla  akce  na  počest  100 let  SDH  Ohaře,  kde   neuspěl  pro   poruchu  stroje, jejíž   oprava  přišla   na  30  tisíc  Kč.  Byla  to  první  větší  oprava  stroje  po téměř 50   létech. Dík  jisté  liknavosti, se  oprava  protáhla  na období  více  než   l8 měsíců. Na  počátku  dalšího  milénia se  sbor  rozhodl  nekonat  taneční  zábavy ani plesy, neboť mladí, seč  si  stýskali, že se nekoná   pro  ně žádná zábava   a  když  už  se  konala,  provokativně  nešli i když  vstupenky  si   koupili. Po  přestávce  práce  se strojem  na dobu opravy, byla  první  akcí  v roce 2002  opakovaná  čerpání  vody   ze zatopených  prostorů. Také si členové  sboru  zopakovali asistenci,  tentokrát  při  3  lesních   požárech   za  sebou,  v  průbéhu  2  měsíců. V  kulturní a  veřejné  činnosti  se  roku 2002  sbor   prezentoval  Oslavou   90 let  své  existence. Při té  příležitosti  byl  vydán tisk  s  názvem  „ Bylo nám  jenom  devadesát a  jsme : Sbor  dobrovolných  hasičů Býchory  1912  až   2002 “, dále uspořádal  v areálu Tělovýchovné  jednoty  Sokol  Býchory   soutěž  v upraveném  požárním  útoku   a  večer  s  taneční  zábavou  na  parketu  tamtéž. Akce se setkala  s velmi  příznivým ohlasem veřejnosti  i počasí  jí  přálo.  Všechna  technika  v podobě  opravené  PPS  l2  také  vydržela.

K dlouhodoběji  fungujícím  členům v  tomto  období  náleželi :  do roku 1996 velitel, nyní  starosta  Ladislav Klatka, také do roku 1996  strojník nyní  velitel  Petr  Trávníček,  v létech  1985 až 1996  také  hospodář Pavel  Hamrník, v létech   1989 - 1996  starosta a po té  dosud  kulturní  referent  Josef  Netík, kronikář  od  roku 1987,  po té  současně  i jednatel a hospodář   RSDr. Václav Zatloukal,  revizor  v létech  1985 - 1995 Lumír  Dvořák  a  jeho  následník  ve  funkci  Václav Mach.

DO ROKU 2008

Po slibném rozjezdu činnosti do dalšího desetiletí  se situace sboru sboru výrazně změni-la. Starosta sboru stále rozmýšlel jak dál, a tím, že stále odkládal další akce a nebo aspoň schůze, přihrával té části členstva, která přestala vidět perspektivu a po několika létech faktické nečinnosti,  odmítala programově možnost pokračování existence sboru a jeho oživení už vůbec zavrhovala jako nemožné. Ve sboru nebývalo zvykem vyměnit osobu ve funkci starosty, pokud  se starosta této funkce sám nevzdá. A  tak  po několika létech přešlapování se stalo, že dosavadní starosta na podzim roku  2007 přestoupil do jiného světa a tím se situace začala vyjasńovat.   Vzhledem k tomu, že bylo potřeba situaci řešit v mezích zákona, bylo uspořádáno několik anket, z nich poslední se uskutečnila  v polovině května 2008. Poslední  takovou "anketou" bylo tehdy svolání zájemců o činnost ve sboru dobrovolných hasičů na jednání, právě v onom květnu, kdy se sešlo 6 osob - z nich 4 pů-vodní členové,kteří si zvolili svého velitele do výroční valné hromady v listopadu. Do té doby byly dořešeny všechny naběhlé problémy, zvolen nový výbor a revizor a stanoveny zásady další činnosti jako konkretní odraz stanov SHČMS. Bylo přijato rozhodnutí, že sbor bude též  plnit úkoly Jednotky dobrovolných hasičů obce, vyplývající  ze zákona o požární  ochraně neboť samotný sbor vychází ze zákona o sdružování občanů. Jeho konkrétní činnost se pomalu začíná opět rozbíhat. V roce 2009 přistoupil další člen,

Lze takto konstatovat, že průměrný věk člena sboru byl 42.8 roků a průměrná délka členství byla18,1 roků.

Podle roku vstupu: 1966 - RSDr. Václav Zatloukal, 1985 – Petr Trávníček, 1988 – Josef Kutílek, 1994 – Miloš Kutílek, 2008 – Jaroslav Černohlávek a Ladislav Klatka ml. ( tito jako dvoustý a dvoustý první člen v historii SDH ),  2009  - Vladimír Štolba

Hlášení rozhlasu

Geoportál